انجمن مددکاران اجتماعی

شعبه استان لرستان

خانه » اخبار انجمن » گزارش میدانی چهارم از حضور نماینده مددکاران اجتماعی استان لرستان در منطقه سیل زده خرم آباد + تصاویر

اين گزارش ميدانی به درخواست و پيشنهاد خانم مهری فتاحی نماينده انجمن مددكاران اجتماعی ايران در استان لرستان تهيه شده كه تعدادی از مددكاران داوطلب گزارشات ميدانی را از شهرستانهاي پلدختر و معمولان، خرم آباد، چگنی، نورآباد و درود و كوهدشت تهيه كردند كه به ترتيب ارائه خواهد شد. اين اقدام با هدف برنامه ريزی و انجام مداخلات موثر مددكاران در سطح استان انجام گرديده است.

==============

عصر روز چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ با ماشین به سمت قسمت سیل زده رفتیم ولی به علت تخریب پل شهدای هفت تیر تنها راه تردد پل شهدای دولت هست که با ترافیک شدید مواجه شدیم برای همین مجبور شدیم از ماشین پیاده و ادامه مسیر را پیاده روی کنیم از پل رد شدیم و به خیابان ساحلی رسیدیم متاسفانه با حجم عظیم کوههایی از گل و راه بندان مواجه شدیم پیاده روها انباشته از گل و لایه و قسمت وسط خیابان پر از سیلاب و فقط با چکمه امکان پیاده روی هست از طرفی ماشین های سنگین در حال جابجایی گل و لای بوده و ترافیک سنگین ایجاد نموده است مردم وارد خانه ها شده و اثاث گلی را از زیر آوار سیلاب بیرون آورده و با وانت به خانه فامیل و اقوام می‌فرستند… قسمتهایی از خیابانهای شیب دار که کمتر در معرض سیل قرار گرفته خشک شده و از شدت عبور و مرور گردوخاکش به هوا بلند شده و هوای شهر پر از گردوغبار شده است،بوی مواد نفتی درون گل و لای آزار دهنده ست و گرد و خاک و وضعیت محیطی امکان بروز بیماریها را تشدید میکند.در قسمتهایی از معابر تردد سخت و حجم گل تا زانو میرسد برای همین با چندنفردیگر همراه شده و از راننده یک وانت باری درخواست کردیم مارا سوار و صدمتر جلوتر پیاده کند.بارها مجبور شدیم تغییر مسیر داده تا گرفتار گل و لای نشویم… مسیر پنچ دقیقه ای را بعداز نیمساعت طی کردیم… ماشین های در حال عبور آب گل آلود را به سر و لباسمان میپاشن و تلاش برای گلی نشدن بیهوده ست. دیوار خانه پدري را مي بينم كه فروریخته و گل و لای تا نزدیک سقف بالا رفته… اقوام مشغول خارج کردن وسایل از زیر آوار گل هستن. زیرساختها به کلی نابود شده و خانه های دور از سیل فاقد آب و گاز هستند.کمکها بدون برنامه‌ توزیع میشه و مردم از نحوه مدیریت بحران و نحوه توزیع کمکها ناراضی هستن مسئولین در بین مردم حاضر نمیشن و اگر در منطقه حضور پیدا میکنن کسی اونهارو نمیبینه… با چندنفر صحبت کردم همه نگران آینده شهرن.یکی میگوید “این شهر ده سال دیگر هم شهر نمیشود…” آن دیگری می گوید “همین چندروزه یک سری مواد غذایی برایمان توزیع میشود و بعد کم ‌کم فراموش میشویم و ما میمانیم و خانه هایی که باید با دستان خالی بسازیم درست مثل سرپل ذهاب…” اکثر مردم شهر میگویند چه تضمینی وجود دارد اگر شهر را ساختیم دوباره چنین سیل ویرانگری هستی مارا نیست نکند؟مردی کنار مغازه ازدست رفته اش ایستاده و میگوید “من خانه ام در ضلع شرقی شهر است اما کسب و کارم را سیل برده و شاید تا سال دیگر بیکار باشم! از طرفی سه خانواده بی خانمان مهمان ماست چگونه مایحتاج زندگی خانواده را تامین کنم شغلم از دست رفته و پنجاه الی صدملیون خسارت به مغازه ام وارد شده است”
کمکها معمولا در قسمت سیل زده توزیع میشود ولی قسمت شرقی شهر با اینکه منازل سالم هستند توانایی تهیه مواد غذایی و پذیرایی از خانواده های اقوام سیل زده را ندارن مغازه ها بسته ست و کمکی به جز آب و نان به مردم شرقی شهر صورت نمیگیرد… کمکها بدون برنامه و عده ای با قلدری چند برابر دریافت میکنند و افراد ضعیف توانایی دریافت هیچ کمکی ندارند…
مشکلات و پیشنهادات:
۱-باتوجه به شلوغی معابر و سختی رفت و آمد لازم است با ممنوع کردن تردد ماشینها و خودروهای شخصی و وارد کردن تمامی ماشینهای امدادرسانی به محلات پر سیلاب، گل و لای از خیابانها و معابر و منازل جمع آوری و خیابانها به سرعت پاکسازی شود.
۲- باتوجه به عدم اطمینان مردم نسبت به آینده شهر و نگرانی بابت سیل های بعدی لازم است دیواره ساحلی شهر را به میزان قابل اطمینان بالا آورده و ساخته شود از طرفی درصورت ساخت سد چولهول حجم بالایی از آب ذخیره و از سیلابهای ویرانگر جلوگیری مینماید.
۳- جهت ساخت و تعمیر منازل و مغازه ها علاوه بر وجوه بلاعوض، وامهای قرض الحسنه و یا کم بهره با اقساط بلندمدت درنظر گرفته شود.
۴- باتوجه به ازدست رفتن مشاغل مختلف و بیکاری تعداد زیادی از شهروندان لازم است بیمه بیکاری برای ایشان در نظر گرفته و تا زمان رو به راه شدن وضعیت شهر ادامه یابد.
۵- باتوجه به از دست رفتن تمامی لوازم و اثاث خانه ها، سیل زدگان نیازمند مساعدت دولت و خیرین جهت تهیه امکانات اولیه زندگی بعد از ساخت و تعمیر خانه ها می باشند.
۶- بیشترین مورد ارسالی هموطنان جهت کمک “نان ” است که هم اکنون در مناطق سیل زده به وفور یافت می‌شود و از طرفی زود کپک میزند و دور انداخته شده و هزینه صرف شده برای تهیه آن اسراف میشود. درصورت امکان افراد معتمد مردم شماره حساب معرفی و وجوه نقدی را جهت خرید لوازم ضروری زندگی خانواده های سیل زده جمع آوری نمایند.

به امید تحقق دوباره آرزوهامون..
دوباره میسازمت وطن

/ اگرچه با خشت جان خویش
ستون به سقف تو میزنم /اگرچه با استخوان خویش

باتشکر و سپاس از صبوری دوستان
لیلا اله دادی کارشناس مددکاری شهرستان پلدختر

webtab